Jak nosić neonowe ubrania – porady


BLOG

Jak nosić neonowe ubrania – porady

Wszechobecne w latach dziewięćdziesiątych ubrania w neonowych kolorach, współcześnie nieoczekiwanie zaczęły wracać. W roku 2020 obserwujemy je jednak w znacznie bardziej futurystycznym wydaniu. Dystopijne, kojarzące się z rozświetlonymi miastami i ponadczasową technologią neonowe kolory, to jeden z ważniejszych trendów współczesnej mody. Przy wyborze tego typu garderoby należy jednak zagłębić się nieco w tajniki łączenia kolorów – neonowe barwy nie występują bowiem w naturze, przez co wiele z nich zwyczajnie do siebie nie pasuje. Aby uniknąć porażki na tym polu, warto zapamiętać kilka głównych zasad. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale również akcesoriów i makijażu.

Jak nosić neonowe ubrania?

Ze względu na swoją intensywność kolory neonowe nie powinny być łączone ze sobą nawzajem. Jeżeli decydujemy się na wyjątkowo modny total look – powinien on być monochromatyczny lub zawierać w sobie bardzo zbliżone odcienie tego samego koloru. Dzięki temu unikniemy wrażenia taniej krzykliwości, o którą łatwo, gdy pracujemy na tak wyrazistych barwach, jak neony. Jednymi z najmodniejszych kolorów, jakie współcześnie widuje się na wybiegach ubrań damskich, są zdecydowanie: „acid green” – intensywna, wręcz jadowita zieleń, a także industrialny pomarańcz, przywodzący na myśl kamizelki bezpieczeństwa. Równie szerokim zainteresowaniem cieszą się soczysty i elektryzujący fiolet i róż w odcieniu „hot pink”. Jeśli nie chcemy ściągać na siebie aż tak dużej uwagi, warto postawić jedynie na dopasowane neonowe akcesoria. Może to być torebka, biżuteria lub buty. Można również zdecydować się na jeden dominujący element stylizacji, taki jak spodnie, spódnica lub top i dopełnić całość lubiącą neony czernią, lub bielą. Bardzo popularnym trendem wśród neonów jest przebijający jaskrawą barwę czarny wzór, np. imitujący swoim kształtem skórę węża.

Karnacja a kolor odzieży

Przy odpowiedniej stylizacji każdy neonowy odcień może wyglądać zjawiskowo. Jeżeli twoja skóra ma chłodny, jasny odcień, to według ekspertów modowych najlepiej sprawdzą się kolory takie jak ciemny elektryzujący fiolet i gorący róż. Przy tego typu urodzie warto również eksperymentować z odważnymi odcieniami zieleni i błękitu. Kolor skóry określany powszechnie jako średni – pomiędzy karnacją zimną a ciepłą dobrze czuje się w odcieniu koralowym oraz neonowej żółci. Tego typu kolory dobrze wydobywają złote odcienie, charakterystyczne dla tego typu urody. Szczególną tolerancją wobec neonów cieszy się skóra oliwkowa. W parze z tą karnacją idą przede wszystkim barwy takie jak elektryczna czerwień i pomarańcz, a także wiele odcieni żółci, zieleni i różu. Przy ciemnej karnacji najlepiej sprawdzą się kolory typu fuksja, jasny fiolet lub różne odcienie niebieskiego. Biorąc pod uwagę to, że nierzadko mamy do czynienia z odcieniem skóry znajdującym się gdzieś pomiędzy powyższymi kategoriami, warto wypróbować przed lustrem – początkowo poprzez makijaż – jakie kolory są korzystne dla naszej urody.

Neonowe inspiracje

Obecnie na rynku modowym znajdziemy całe mnóstwo propozycji neonowych damskich ubrań. Wiele z nich wykonanych jest ze sztucznych tworzyw takich jak winyl, lateks, czy ekologiczna skóra. Zastosowanie takich materiałów nasuwa jeszcze więcej futurystycznych skojarzeń i jest wręcz flagowe dla współczesnych neonowych trendów. Należy mieć na uwadze fakt, że neonowe kolory to wciąż temat kontrowersyjny i nie sprawdzą się w każdym stylu. Im większe zainteresowanie awangardą i modą alternatywną, tym większe znajdziemy zastosowanie dla kolorów neonowych w stylizacjach. Jednymi z najbardziej odważnych wersji mody neonowej są winylowe obcisłe sukienki i pasujące do siebie topy i spódnice, a także buty na wysokich platformach lub słupkach. Ważnym odgałęzieniem jest również moda sportowa – odblaskowe kurtki puchowe, spodenki o rowerowym kroju do kolan, szorty, topy bandeau, a także sneakersy i inne buty sportowe. Wśród popularnych akcesoriów nie zabraknie szerokich gogli przypominających narciarskie. Właśnie tego typu artykuły najczęściej znajdziemy w nowatorskim neonowym wydaniu. Kalejdoskop neonowych stylizacji możemy zaobserwować na wydarzeniach związanych z muzyką rave i innymi rodzajami elektroniki, bowiem jest to moda silnie powiązana z współczesną popkulturą. Jest to trend, który niewątpliwie podbija serca fanów science fiction oraz cyber-punku i chociaż nie zauroczy każdego, zdecydowanie można nazwać go ikonicznym.